Злоякісна пухлина або рак яєчників вражає епітеліальний покрив чи фолікули органу. Патологічний процес може розповсюджуватись на один або обидва яєчники, при відсутності своєчасного реагування дає метастази на сусідні структури – матку, сечовий міхур, органи черевної порожнини тощо.
Встановити точні причини формування раку яєчників в медицині не вдалося, однак виділяють наступні фактори ризику:
- початок менструацій в ранньому віці та закінчення після 55 років – велика кількість овуляцій негативно впливає на яєчники;
- розвиток хронічних запальних процесів в органах малого таза;
- формування доброякісних пухлин – кісти, міоми, поліпів, які при відсутності адекватного лікування можуть переродитись у злоякісне утворення;
- отримання травм при пологах чи абортах.
Гормональна перебудова організму після менопаузи підвищує ймовірність розвитку раку. Також негативний вплив має неконтрольований прийом гормональних препаратів.
Симптоматичні прояви онкології яєчників
На ранніх етапах формування рак яєчників важко розпізнати, тому що він або протікає без симптомів, або прояви схожі з іншими захворюваннями сечостатевої системи. Жінці важливо регулярно навідуватись до гінеколога, а також звертати увагу на наступні клінічні симптоми:
- больові відчуття в нижній частині живота та підребер’ї;
- часті позиви до випорожнення сечового міхура;
- зміни у менструальному циклі;
- біль під час та після інтимної близькості;
- втрата ваги без видимих причин;
- нудота, закрепи, метеоризм та інші розлади роботи ШКТ.
При суттєвих розмірах пухлини збільшується розмір талії зі сторони ураженого яєчника. Патологія має підступний характер, адже тривалий час може не давати про себе знати.
Діагностика та лікування раку яєчників
Для виявлення хвороби проводять гінекологічний огляд, який доповнюють лабораторними дослідженнями сечі та крові, УЗД органів малого таза, комп’ютерною томографією. Лікувальний план розробляється індивідуально, залежить від багатьох факторів, в тому числі віку жінки, стадії розвитку пухлини, наявності метастазів.
При невеликих розмірах пухлини та відсутності метастазів можна видалити хірургічним шляхом тільки один уражений яєчник. Зазвичай до такого рішення вдаються, якщо жінка знаходиться у дітородному віці та ще планує стати матір’ю. Обидва яєчники прибирають в крайніх ситуаціях, коли є суттєвий ризик поширення онкології на інші органи.
Хірургічне втручання проводиться лапароскопічним методом – через невеликі проколи на передній черевній стінці. За потреби перед операцією застосовують хіміотерапію, щоб зменшити розміри пухлини до обсягів, які придатні для втручання або знищити залишки новоутворення.
Джерело: сайт bilyak.com.ua.