Закарпатська область приваблює мандрівників не лише дивовижними пейзажами, історико-культурними пам’ятками й гірськолижними курортами.
Даний регіон є популярним у поціновувачів гастрономічного туризму, бо відрізняється оригінальною кухнею з безліччю автентичних наїдків та напоїв. Перелік найсмачніших страв, якими славиться цей куточок України, та короткі описи відповідних кулінарних шедеврів наводяться нижче.
Закарпатські кнедлі
Це популярна страва чеського походження, яку не раз в своєму відомому романі «Природи бравого солдата Швейка» згадує Ярослав Гашек.
Готуються закарпатські кнедлики, рецепт https://uzhgorod-day.com/transcarpathian-dumplings/ яких добре відомий кожній місцевій господині, з різноманітних інгредієнтів.
Головними компонентами цього витвору гастрономічного мистецтва, що може бути солодким чи солоним і нагадує варені або приготовані на пару кульки чи пиріжки, є сира картопля, яйця й борошно. До кнедлів традиційно подають підливу, сир та тушковану капусту.
Бограч
Відомо, що в далекому минулому бограч у казанках, на полонинах варили угорські пастухи. Це культова на Закарпатті перша страва з великою кількістю різних видів м’яса та букету ароматних спецій – кропу, кмину, паприки тощо.
Крім того, до рецептури насиченого й наваристого бограча входять овочі (морква, картопля, томати, гострий та болгарський перець).
А додаткового фішкою цього апетитного кулінарного шедевру горян є димні пахощі, набуті завдяки зануренню в неї наприкінці процесу приготування палаючої пальці.
Ріплянка
Давня західноукраїнська варена страва на основі кукурудзяного борошна та картоплі. Для приготування ріплянки користуються виключно чавунним посудом.
За звичаєм, до такого гастрономічного творіння подають шкварки, смажену цибулю та кисле молоко, а ще вона може слугувати гарніром до м’яса.
Ріплянка в Закарпатській області для її корінних мешканців є практично другим хлібом – вона в цьому регіоні смакує кожному.
Дісно-перкельт
У перекладі з угорської назва даного наїдку звучить як «смаженя». Для створення дісно-перкельту використовують свинину, томати, цибулю й паприку з часником.
Цю суміш смажать та тушкують. Відповідне кулінарне дійство супроводжується поширенням неймовірно приємних ароматів. Туристи зазвичай від такої страви в захваті – вони залишають тарілки порожніми дуже швидко.
Рокот-крумплі
По суті, це ускладнений та інтерпретований на закарпатський лад рецепт відомої всім картоплі в мундирі. Даний овоч господині-горянки запікають із яйцями в сметані, додаючи до оригінальної рецептури сир, ковбасу та сою.
Деякі кухарі регіону експериментують із класичним рецептом рокот-крумплів, змінюючи заправку для них чи готуючи цю їжу із шинкою.
Лечо
Хтось на Закарпатті готує популярне тут лечо виключно з овочів (солодкий перець, томати, цибуля) та сметани і яєць. Інші куховарки кладуть у нього додаткові інгредієнти – домашню ковбасу та копчене м’ясо.
У будь-якому випадку результат радує учасників гостини неперевершеним смаком – навіть солідні порції лечо, апетитного й духмяного, нерідко виявляються замалими.
Підбивані лопатки
Так закарпатці називають запашний суп на основі спаржевої квасолі з копченими реберцями, паприкою та картоплею.
А для «підбивання» цього автентичного супу використовують кисломолочні продукти – кефір, сметану або кисле молоко.
Торгоня
Таку незвичайну назву має закарпатський аналог знаменитої італійської пасти – це домашня локшина з особливою, достатньо специфічною, тривалою й трудомісткою технологією приготування.
Відповідний алгоритм передбачає замішування крутого тіста, натирання його на тертушці, сушіння, смаження й пересипання меленим червоним перцем. Отримані таким шляхом макарони можна тушкувати в духовці із овочами й зеленню. Готова торгоня має бути розсипчастою.
Гомбовці
Солодка борошняна страва, що готується на пару із дріжджового тіста, начиняється різноманітними фруктами і має форму колобків.
Перед подачею гомбовці, що є чудовим низькокалорійним смаколиком кухні Закарпаття, густо посипають панірувальними сухарями.
Бануш
Наїдок, що вважається на столі горян однаково бажаним гостем у будень та на свята. Для його приготування використовується кукурудзяне борошно, а для заправки – сметана або вершки.
Деякі господині подають до банушу гриби, шкварки або бринзу – таке поєднання надає цій страві більшої виразності.
Крім того, туристам у Закарпатській області варто скуштувати кров’яну кишку гурку та домашню ковбасу пікницю, галушки-страпачки, солодкі рогалики-кіфлики та копчений за особливим рецептом свинячий окіст шовдарь. А з міцних алкогольних напоїв гостинні горяни часто пропонують мандрівникам палинку – настояний на ягодах або фруктах самогон.